tammikuuta 17, 2026

Hurmaava "Sinä olet superrakas" - esitys isoille ja pienille katsojille

 

Liput saatu Keski-Uudenmaan Teatterilta / kuvat KUT, Kristiina Männikkö 

Eilen pääsin viettämään aivan ihanan puolituntisen teatterinäytöksessä, joka kertoo pienistä ja isoista, rakkaudesta, supervoimista, kysymyksistä ja tietenkin maailman ihanimmista navoista! Keski-Uudenmaan Teatteri eli kotoisammin KUT oli lähettänyt minulle teatteriliput näytelmään, jota kuvattiin mystisesti "moniaistiseksi kokemukseksi". Joten todella suurella mielenkiinnoilla odotin teatterisalin ovien avautumista sillä esittelytekstissä luvattiin, että "lavastus on samalla näyttelijän asu, jonka pitkien helmojen taskuihin lapset voivat pujahtaa"

KUT:n näytelmä pohjautuu lastenkirjailija, kuvataiteilija ja sarjakuvapiirtäjä Ninka Reitun (s.1982) kuvakirjoihin. Joensuusta kotoisin oleva Ninka opiskeli ensin kivisepäksi ja sen jälkeen kuvataiteilijaksi. Huomasin hänen Facebookistaan, että hän toimii nyt myös lampurina eli lammaskasvattajana. Ninka on selkeästi todellinen moniosaaja. Reitun tuotantoa on käännetty usealle kielelle mm. ruotsiksi, tanskaksi, ranskaksi, saksaksi, tshekiksi ja koreaksi. 

Vuonna 2017 Ninka Reitun teos "Sinä ole superrakas" oli ehdolla lasten- ja nuortenkirjallisuuden Finlandia palkinnon saajaksi. Voittajan valitsi laulaja ja lauluntekijä Anna Puu mutta hänen valintansa ei tuolloin osunut Reittuun. Jo seuraavana vuonna 2018 kirjailija sai kuitenkin Kaarina Helakisa -palkinnon. 

Kun siirryimme sisälle saliin siellä näyttelijän taskuissa näyttikin jo olevan muutamia lapsukaisia. Ja myös näytelmän ainoa esiintyjä Eero Ojala. Yllä olevan kuvan otin ennen näytelmän alkua koska muuten teatterissa kuvaaminen näytöksen aikana on toki kiellettyä.

Eero Ojala on keravalainen freelance-näyttelijä ja äänivalmentaja, joka on aloittanut näyttelemisen jo 16-vuotiaana. Harrastuksesta tuli myös hänen työnsä ja ammattinsa. Ojala valmistui Teatterikoulusta 2016. Hän on ollut mukana myös lukuisissa lapsille tarkoitetuissa näytelmissä ja elokuvissa sekä tv-ohjelmissa. 

Syksyllä 2022 KUT:issa esitettiin Silja Sillanpään uusi lastennäytelmä "Salasaaren salanäytelmä", jossa Eero Ojala näytteli yhdessä Anna-Leena Sipilän kanssa. Lastennäytelmää en valitettavasti silloin nähnyt mutta se oli niin suosittu, että palasi teatterin ohjelmistoon vielä 2023 elo-syyskuussa.

Itse muistan Eero Ojalan erittäin hyvin elokuvasta "Veljení vartija" vuodelta 2018, jossa hänellä on hip-hop artisti ja musiikkituottaja Elastisen rooli. 








Sinä olet superrakas kertoo vanhemman ja lapsen välisestä rakkaudesta. Iso ja Pieni ovat todellisia  supersankareita, jotka osaavat lentää, hassutella ja hölmöillä yhdessä. Kaiken takana on vahva rakkaus, joka mahdollistaa kaiken ja tekee turvallisen olon. Ja se maailman ihanin NAPA 😍

"Iso opettaa Pienelle, miten rakkaus on kaikkialla, eikä se kulu jakamalla. Kun Pieni arvelee, ettei Iso rakasta tätä silloin kun hän on tuhma, Iso vain toteaa, ettei kaikkea tarvitse hyväksyä, vaikka toista rakastaakin. Iso ei pidä siitä, kun Pieni kiukuttelee tai puhuu rumia, mutta hän pitää Pienestä silti." Aina ei olla samaa mieltä ja voi tulla kiistojakin mutta rakkaus on supervoima. Samoin kuin uteliaisuus ja lämpö Ison sekä Pienen välillä. Iso ja Pieni ovat yhdessä enemmän. 


Näytelmä kertoo kauniisti isän ja lapsen välisestä suhteesta sekä rakkauden supervoimasta. Isä on kuin supersankari, jolla oma voimansa tehdä hyvää ja jakaa lämmintä oloa lapselleen. Yhdessä ollaan vahvoja. Välillä tulee niitä ikäviä riitoja ja puhutaan ehkä vähän rumiakin. Mutta kun muistaa sen, että supersankarin suurin ja tärkein voima on rakkaus päästään taas takaisin sopuun ja rauhaan.  


















Jos et tiedä mikä on siira niin sekin selviää "Sinä olet superrakas" näytelmässä. Siiroilla on tuntosarvet ja niitä on sekä maalla että vesistöissä ja koko maailmassa 10 000 erilaista lajia... 😊
















Sinä olet superrakas naurattaa välillä ihan hurjan paljon mutta välillä se myös koskettaa meitä aikuisia. Ja varmasti se koskettaa myös lapsia. Riidat kun eivät ole kivoja mutta niistä voi aina selvitä sopimalla. Keski-Uudenmaan Teatterin näytelmä ja Eero Ojalan esitys ovat lämmin ja konkreettinen tarina siitä, että rakkaus on supersankarin tärkein voima, joka tekee hyvää ja lämmintä oloa sekä Isolle että Pienelle tasapuolisesti. Se myös korostaa sitä, että rakkaus auttaa selviytymään, karkoittaa mörköjä ja antaa turvaa. 

Lapset saavat myös osallistua Ison ja Pienen näytelmään. Oli ihana nähdä miten spontaanin rohkeasti lapset olivat osa esitystä. Jos ei oltu näyttelijän taskuissa niin istuttiin tyynyillä lattialla ihan näyttämön edessä. Näytelmä sopii kaikille sekä pienille että isoille. 



Keski-Uudenmaan Teatterin teatterijohtaja Aino Kivi on tehnyt näytelmän dramatisoinnin ja ohjauksen, joka pohjautuu Ninkan Reitun alkuperäisteoksiin. 

Näyttämöllä Eero Ojala - esittää upeasti sekä Isoa että Pientä. Skenografia Aino Simola. Ompelija Enna Paavilainen. Musiikki, valo & ääni Tero Enroth. Nukentekijät Veera Lauhia, Nanna Mäkinen. Lavastuksen runko Lavasteverstas Graniitti. Tuotanto Keski-Uudenmaan Teatteri, Laura Eteläaho

Esityksiä tammikuussa Keravalla Kultasepänkadulla ja helmikuussa Kulttuuritalo Moniossa Pataljoonantiellä. Tästä pääset tarkemmin esityspäiviin

Marjon matkassa suosittelee lämpimästi "Sinä olet superrakas" esitystä niin Isoille kuin Pienillekin 😘












6 kommenttia:

  1. Voi miten ihana tarina taas. Kiva kokemus varmasti tuo esitys. Lasten kirjat ovat kivoja. Olen nyt päässyt lukemaan 8 kk ikäisen Jessican kanssa. Hän rakastaa kirjoja

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Enkuli ♥ Esitys oli todella kiva kokemus ja se lasten riemu, jolla he myös
      osallistuivat itse mukaan näytelmään. Haluan itse ehdottomasti lukea
      tuon "Sinä olet minulle superrakas" kirjan koska siinä on viisaita ajatuksia.
      Voi uskoa, että teillä on ollut mukavia lukuhetkiä yhdessä pikkuisen kanssa.

      Poista
  2. Olipa mukava arvostelu! Olen nähnyt Eero Ojalan monessa näytelmässä ja joka ikinen kerta tykännyt suuresti. Voi jopa uskoa että hänen läsnäolonsa esityksessä takaa laadun. Pyrin näkemään tämänkin esityksen, toivotaan sille pitkää ikää.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos mukavasta kommentistasi. Eero Ojala oli loistava roolissaan sekä Isona että Pienenä.
      Otti upeasti lapset mukaan esitykseen. Mukavaa teatterinautintoa sinulle kun menet
      katsomaan!

      Poista
  3. Hurmaavat kuvat ja postaus.... alkoi ihan kutkuttaa...

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos Repolainen ♥ Esitys vei mukavasti Ison ja Pienen maailmaan.

      Poista